Szexuális úton terjedő nőgyógyászati betegségek
Előző héten a nem szexuális úton terjedő, mégis kellemetlen tüneteket okozó nőgyógyászati fertőzésekről kérdeztük Prof. Dr. Takács Pétert, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet szülész-nőgyógyász, urológus és inkontinencia specialistáját. Ezen a héten a szexuális úton terjedő fertőzések témakörét járjuk körbe.
Melyek a leggyakrabban előforduló, szexuális úton terjedő megbetegedések?
Az egyik leggyakrabban elő forduló betegség a chlamydiasis, amely sajnos az infertilitás, vagyis a meddőség kialakulásában is jelentős szerepet játszik. A Chlamydia intracelluláris patogén, amely abban különbözik a hagyományos baktériumoktól, hogy nem a sejtek közötti állományba tenyészik, hanem beépül magába a sejtbe. Ez az oka annak, hogy tenyésztése, kimutatása sokkal nehezebb, ezért általában a hüvelymintából vett váladék DNS-éből lehet egy speciális technikával kimutatni a fertőzést. A Chlamydia szűrése azért is kiemelt jelentőségű, mivel gyakran minimális tüneteket észlel a beteg, miközben fokozatos ütemben nemcsak a méhszáj, vagy a méhüreg gyulladása lép fel, hanem a petevezetőben is súlyos gyulladás alakulhat ki. A legtöbb külföldi nőgyógyász társaság ezért is javasolja a szexuálisan aktív fiatal nők évenkénti Chlamydia szűrését, hiszen a panaszmentesség miatt könnyű továbbadni a szexuális partnernek a fertőzést. Sajnos hazánkban a külföldi tapasztalatokkal ellentétben a legtöbb orvos nem ajánlja fel a Chlamyidia szűrést, hiszen egy viszonylag drága vizsgálat, pedig sokszor súlyos következmények válnának elkerülhetővé a szűrés által.
Milyen következményei lehetnek a Chlamydia fertőzésnek?
A Chlamydia következményei nagyon súlyos lehetnek, mivel a még egészen enyhe fokú petevezeték gyulladás is a petevezeték elzáródásához, vagyis meddőséghez vezethet. A Chlamydia emellett súlyosabb esetben súlyos kismedence gyulladást okozhat, ez az úgynevezett PID (Pelvic Inflammatory Disease), amelynek a tünetei közé tartozik a sárgás, gennyes jellegű folyás, alhasi fájdalmak, valamint a láz is. Ilyenkor a fertőzés következtében gennygócok alakulhatnak ki, illetve a petevezetékek és a petefészkek is súlyosan károsodhatnak. A Chlamydia fertőzés egy egyszerű méhszáj-kenetből kimutatható, és ahogy már említettem javasolt fiatal nőknél évente elvégezni, illetve olyan idősebb nőknél is ajánlott, akik partnert rendszeresen váltanak partnert, vagy egyszerre több szexuális partnerük is van.
Milyen más típusú szexuális úton terjedő fertőzések okoznak még ilyen súlyos tüneteket?
A gonorrhea, amely tüneteiben hasonlíthat a chlamydia fertőzéshez, sajnos szintén súlyos fertőzéseket okozhat. Ez a fertőzés szintén sárgás folyással jár, és a következményei között akár a kismedence gyulladás is szerepelhet. Bár súlyos gyulladást nem okoz a HPV (Humán Papillomavírus), de azért is kiemelt jelentőségű, mivel a HPV bizonyos törzsei állnak a méhnyakrák kialakulásának hátterében. A leginkább alkalmas szűrési módszer a HPV és a méhnyakrák szűrésének kombinációja, mivel amennyiben a HPV virulens törzsei nincsenek jelen, akkor a méhnyakrák kialakulásának esélye is igen alacsony.
A HPV is alapvetően szexuális úton terjedő fertőzés, de nem törvényszerű, hogy elkapjuk attól a partnertől, aki hordozza a betegséget. Több tényező is áll annak a hátterében, hogy megfertőződünk-e, vagy sem, például ennél a vírusnál mutatták ki, hogy nyáron a törzsek sokkal virulensebbek, mint télen. Ennek oka, hogy a napozásnak kitett bőr után létrejött szexuális együttlétet követően könnyebben fertőződnek meg az emberek, hiszen a napozást követő leégés – ahogy ezt már a gombás fertőzések esetében is említettük – gyengítheti az immunrendszert.
Milyen módon kezelhetőek ezek a szexuális úton terjedő betegségek?
A chlamyidiasis és a gonorrhea egyszerűen kezelhető antibiotikumokkal, a HPV kezelésére azonban sajnos nincs gyógyszer, a megelőzésére viszont van. Jelenleg kétféle vakcina is létezik, ezeket a szexuális élet megkezdése előtt szükséges beadni, hiszen ha már valaki szexuálisan aktívvá vált, akkor lehetséges, hogy a HPV-vel is megfertőződött, így a vakcina jelentősége lecsökken. Bár a vakcinák kettő, vagy négy törzs ellen adnak védettséget olyan is előfordulhat, hogy a páciens csak egy törzzsel van megfertőződve. Ilyen esetekben természetesen még érdemes beadni a vakcinát, hiszen ezáltal legalább a többi törzs ellen védelmet szerez.
Szükséges-e szűrni a partnert?
Az összes szexuális úton terjedő betegségnél a partner szűrésére és kezelésére is szükség van. A HPV az egyetlen kivétel, hiszen szerencsére nagyon ritkán okoz panaszokat férfiaknál, így őket akkor kell csak szűrni, ha nekik is vannak panaszaik. Ez a betegség felel nemcsak a méhnyakrák, hanem genitális területeken levő papillómák, szemölcsök kialakulásáért is, ezért ilyen jellegű panaszokat okozhat mindkét nemnél. Ezek gyógyszeres kezelése a lokális kemikáliákkal való szétroncsolás, vagy kimetszése válhat szükségessé.
Milyen egyéb szexuális úton terjedő betegségek ismertek még a már említetteken kívül?
A trichomoniasis szintén szexuális úton terjedő betegség, antibiotikumokkal tudjuk kezelni, ez a fertőzés zöldes folyást okozhat. A már említett betegségeken kívül érdemes még megemlíteni a szifiliszt, ami szerencsére már nem túl gyakran fordul elő, illetve meg kell említeni a herpes simplex vírust (HSV) is. Ha valaki ez utóbbival megfertőződik, akkor a vírus sajnos már benne marad a szervezetében egész életünk folyamán.
A genitális herpeszt ugyanaz a vírus okozza, mint az ajkakon jelentkező herpeszt, annyi a különbség, hogy egy másik törzs fertőzi meg a hüvelyi területet. Primer, vagyis elsődleges fertőzés esetén súlyosak a panaszok, égető, fájdalmas érzés, valamint hólyagok jelennek meg, amelyek kifekélyesednek, és erős fájdalom társul hozzájuk. A herpesz újra és újra kiújulhat, hiszen a szervezet önmagába hordozza, de szerencsére a visszatérő infekciók általában már kevésbé okoznak panaszokat. A herpesz esetében szintén antivirális szerekkel lehet csökkenteni a tüneteket. Összességében nem lehet eléggé hangsúlyozni a megelőzés és a pontos kezelés jelentőségét, hiszen ezáltal kiküszöbölhetővé válnak a kellemetlen tünetek, vagy akár egy súlyosabb betegség kialakulása is.
A cikk másik része a ről itt olvasható!