Ezeket látta már?

Ólommérgezés

Sérülések, mérgezések
2014. február 10. 09:05
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Ólommérgezés akkor alakul ki, ha az ólom beépül a szervezetbe, ami hosszan, hónapokon-éveken át zajló folyamat lehet. Még kisebb mennyiségű ólom is okozhat súlyosabb problémákat. Legérzékenyebbek a 6 éves kor alatti gyermekek, náluk a mentális és testi fejlődés károsodhat. Magas ólomszintekkel történt mérgezés halálosan is végződhet.

A mérgezés leggyakoribb forrásai gyermekeken az ólom-alapú festékek, vagy a régebben (1950-es évek előtt) épült házakból származó ólomtartalmú por. Egyéb forrás lehet még a víz, és a talaj. Felnőtteken munkahelyi ártalom, pl. villanyszerelők, autószerelők, elem- és akkumulátortöltéssel foglalkozók, építőipari munkások stb. Nem könnyen kimutatható az ólommérgezés, még magasabb vérszintek esetén sem. A tünetek, jelek akkor mutatkoznak, amikor már nagyobb mennyiség halmozódott fel a szervezetben.

Ólommérgezés

Forrás: MTI


Okok

Az ólom a földkéregben is előfordul, de az emberi tevékenység (bányászat, energiahordozó kutatás) révén elterjedt mint ipari segédanyag. Számos festékben alapvető alkotórész volt (az 1970-es évek végéig), de a benzin-alapú üzemanyagokban is szerepelt, elemekben, akkumulátorokban, csővezetékekben, kerámiában, tetőfedő anyagokban, kozmetikumokban.

Ólomtartalmú festékek

Az USA-ban 1978-ben tiltották be az ólomtartalmú festékekben, játékszerekben, és bútorokban való alkalmazását. A régi házak falain azonban most is (ha nem újították fel) ólomtartalmú festék burkolja. A legtöbb gyermekkori ólommérgezés forrása pedig az ólomtartalmú festékekkel színezett cukorkák, édességek.

Csővezetékek, konzervek

Régebben a házak vízhálózati csővezetékei is ólomtartalmú fémcsövekből álltak, itt ráadásul az ólom közvetlenül a vízbe oldódhatott ki. A legtöbb ország már tiltja az ólomtartalmú konzervdobozok alkalmazását, de helyenként még előfordulhat.

Gyógytermékek

Egyes országok gyógytermékeiben még előfordulhat ólom, főleg a fejlődő országokból származóakra kell különösen figyelni.

Egyéb források

Talaj: az ólomtartalmú üzemanyagokból, festékekből az ólom beoldódhat a talajba, ez pl. a sztrádák mellett, a nagyvárosok környezetében okozhat problémákat.

Háztartási por: a már említett cukorkák, édességek, illetve az ólomszennyezett talaj a kertekben.

Kerámiák: porcelán és más kerámiák tartalmazhatnak ólmot, amely ha edényként használjuk, ólomszennyezés forrása lehet.

Játékok, kozmetikumok. Főként a régebbiekben fordulhat elő.

Tünetek

Gyermekkorban:

  • Irritabilitás
  • Étvágycsökkenés, testsúlycsökkenés
  • Fáradékonyság
  • Hasi fájdalom, hányás, székrekedés
  • Tanulási nehézségek

Újszülött- és csecsemőkorban: (magzati ártalmat követően)

  • Tanulási, mentális nehézségek
  • Növekedés meglassulása

Felnőttkorban:

  • Magas vérnyomás
  • Mentális zavarok
  • Végtagzsibbadás, fonákérzések
  • Izomgyengeség
  • Fejfájás
  • Hasi fájdalom
  • Memóriavesztés, hangulatzavarok
  • Csökkent spermaszám, spermazavarok
  • Terhességben abortusz, koraszülés

Kockázatok

Életkor: legveszélyeztetettebb korosztály a csecsemők és kisgyermekek (6 éves korig). A már említett tárgyakkal, élelmiszerekkel juthat szervezetükbe ólom, és nagyobb károsodást okoz, mint későbbi életkorokban.

Régen épült házak: a már említett okok (ólomtartalmú falfestékek, régi házak felújítása).

Egyes hobbik: régi bútorok felújítása, üvegművészet (ólomkristály).

A terhes nők a legnagyobb kockázatnak kitett személyek, számukra mindenképpen kerülendő az ólommal való érintkezés bármely formája.

Szövődmények

A legnagyobb veszély gyermekkorban a fejlődés zavara, károsodása. Későbben már kis mennyiségű ólom is veszélyes lehet, a magas ólomszint pedig vesekárosodást, idegrendszeri zavarokat okozhat. Toxikus vérszintek görcsrohamot, tudatvesztést, halált okozhatnak.

Diagnózis

Vérképben kimutatható az ólom, 10 mcg/dl feletti szint már kórosnak számít.

Kezelés

Az első lépés a szennyező forrás eltávolítása a környezetből, illetve a lehetséges ólomtartalmú anyagok, tárgyak azonosítása. Munkahelyeken a munkavédelem feladata az ólomtartalmú anyagok eltávolítása, az ilyen munkafolyamatok megszüntetése, betiltása.

Gyógyszeres kezelés

Kelát-kezelés: a kelátok pl. fémekkel komplexet képeznek, megkötik azokat, és a vizelettel ürülnek.

EDTA-kezelés, hasonló elven alapul. A vér 45 mcg/dL feletti ólomszintje esetén alkalmazzák. A vérszinttől függően a kezelés ismételhető. Súlyos esetekben a károsodás már nem megfordítható.

Megelőzés

Alapos kézmosás

Háztartási takarítás csak nedves módszerekkel, a por elkerülésére.

Hidegvíz-használat: ólomcsöves lakásokban legalább 1 percig ki kell ereszteni a hideg csapvizet, forró vizet csapról ne használjunk.

Régi házak- és lakások felújításánál kerülni kell a nyílt lánggal vagy homokfúvással való festéklemaratást. Ha a régi festék nem eltávolítható, biztonságosan rá kell festeni, a felújításnál védőruhát, védőszemüveget alkalmazni.

forrás: MSD Orvosi Kézikönyv, Mayo Clinic

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# mérgezés # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés